Արդշինինվեստբանկը փոխհատուցում կվճարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի իրավահաջորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Արդշինինվեստբանկի բոլոր մասնաճյուղերում կարելի է ստանալ ֆրանսիական AXA ապահովագրական ընկերության կողմից Հայոց ցեղասպանության զոհ և տուժած համարված ավանդատուների իրավահաջորդներին վճարվելիք գումարները:
Այդ մասին «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին բանկի մամուլի ծառայությունից։ Գումարների վճարումը կատարվում է AXA-ի տրամադրած բանկային չեկերով` սկսած 1% հատուկ իջեցված սակագնով:
AXA-ի կողմից վճարվող փոխհատուցման գումարների ստացման 13 790 խնդրադիմումից բավարարվել է 996-ը: AXA-ից ստացվել է 17,6 մլն ԱՄՆ դոլար, որից բաժանվելու է 11,350 մլն-ը, իսկ մնացած գումարը նախատեսված է բարեգործական ընկերությունների և դատական ծախսերի համար:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Արդշինինվեստբանկը մասնաճյուղեր ունի Հայաստանի բոլոր մարզերում և Արցախում, դա թույլ է տալիս բանկին փոխհատուցումներ վճարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի և տուժածների իրավահաջորդ մեր հայրենակիցներին։
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաները և փորձը բանկին հնարավորություն են տալիս մատուցել բարձրորակ բանկային ծառայություններ` հաշիվների սպասարկում, փոխանցումներ, փաստաթղթային ակրեդիտիվ, երաշխիքներ, ինկասո, գործառույթներ չեկերով, արտարժույթով, արժեթղթերով և կանխիկ դրամով»,- ասվում է մամուլի հաղորդագրությունում։
Ռեյտինգային միջազգային Moody’s գործակալությունը բանկին արժանացրել է Moody’s-ի Ba2 երկարաժամկետ և Not Prime կարճաժամկետ` տեղական արժութային ավանդների, և Ba3 երկարաժամկետ և Not Prime կարճաժամկետ վարկանիշերի` արտարժութային ավանդների չափանիշներով, ինչպես նաև ֆինանսական կայունության («BFSR») «D-» վարկանիշի:
2008 թվականին բանկին շնորհվել է Որակի կառավարման համակարգի միջազգային ISO 9001:2000 սերտիֆիկատ:
2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Արդշինինվեսբանկն ունի 49 մասնաճյուղ ՀՀ-ում, 6 մասնաճյուղ` ԼՂՀ-ում և ներկայացուցչություն Փարիզում: -0-