Հայաստանի Բանկերը 2013թ.–ին 5,6%–անոց գնաճ են կանխատեսում. ԿԲ հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերը տարեկան կտրվածքով 5,6 տոկոսանոց գնաճ են կանխատեսում, ինչը համընկնում է նախորդ կանխատեսման արդյունքների հետ։ Այդ մասին ասվում է 2013թ.–ի չորրորդ եռամսյակում դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի 2013թ.–ի երրորդ եռամսյակում դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման մասին հաշվետվության հիման վրա գնաճի մասին կարգավորիչի հաշվետվության մեջ։
«Ընթացիկ հարցման արդյունքում ֆինանսական համակարգի գնաճային սպասումները կայուն են եղել, չնայած նրան, որ երրորդ եռամսյակում շարունակվել է գնաճային միջավայրի ընդլայնումը և 12–ամսյա գնաճի բարձր մակարդակ է գրանցվել»,– նշվում է հաշվետվության մեջ։
Երրորդ եռամսյակում 12–ամսյա գնաճը կազմել է 8,2 տոկոս։
Վարկային կազմակերպությունների գնաճային սպասումները հաշվետու ժամանակահատվածում փոքր–ինչ մեղմացել են։ Այսպես, վարկային կազմակերպությունների (ՎԿ) ընթացիկ հարցման արդյունքներով գնաճը 2013թ.–ին Հայաստանում կկազմի 4 տոկոս` ՎԿ անցյալ հարցման մեջ նշված 4,8 տոկոսի դիմաց։
Բացի այդ, տնային տնտեսություններն ընթացիկ տարում գնաճը կանխատեսում են 5,2 տոկոս մակարդակում` նախորդ հարցման 4,7 տոկոսի դիմաց։
ԿԲ հարցման արդյունքներով, ֆինանսական համակարգում շուկայական տոկոսադրույքները կայուն մակարդակում պահպանելու մասին սպասումները տարեկան կտրվածքով նույնն են մնացել։
Միաժամանակ ներգրավված ավանդների և դրամով տեղաբաշխված վարկերի տոկոսադրույքների ոչ մեծ աճ է ակնկալվում։
ՀՀ ԿԲ–ն 2013թ.–ի արդյունքներով 12–ամսյա գնաճի նվազում է կանխատեսում մինչև 6,5–7 տոկոսի չափով։ Ըստ 2013 թ.–ի պետբյուջեի, ինչպես նաև 2014 թ.–ի պետբյուջեի օրինագծի` Հայաստանում գնաճը սպասվում է 4 տոկոսի սահմանում  (±1,5%)։ -0-