Հայաստանի կառավարության ջանքերի շնորհիվ հաջողվում է սանձել ազգային դրամի արժեզրկման բացասական միտումները. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարության ջանքերի շնորհիվ հաջողվում է սանձել ազգային դրամի արժեզրկման բացասական միտումները, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «Delo» սլովենական օրաթերթին տված հարցազրույցում։
«Իհարկե, ճգնաժամը ազդում է և Հայաստանի վրա, սակայն, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի կառավարության ջանքերի շնորհիվ հաջողվում է սանձել բացասական միտումները որքան որ հնարավոր է», – ասել է Նալբանդյանը։
Հայաստանում արտարժույթի փոխարժեքի կտրուկ արժեզրկումը սկսվեց նոյեմբերի 24–ին, երբ դոլարի փոխարժեքն ավելացավ 16,6 կետով` հասնելով 435 դրամի և շարունակելով գրանցել նոր առավելագույն ցուցանիշներ։ Արտարժույթի շուկայի իրավիճակը կայունացնելու և արտարժութային սպեկուլյացիաները զսպելու նպատակով ԿԲ–ն 8,25 տոկոսից 21 տոկոս դարձրեց լոմբարդային ռեպոն։ Բացի այդ, կարգավորիչը սկսեց բանկերին վաճառել արտարժույթ ամենօրյա աճուրդների միջոցով` նախօրոք հայտարարված սահմանափակ քանակությամբ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ճի՞շտ է, արդյոք, որ հայերը հարստանում են բոլոր վայրերում, բացի իրենց Հայրենիքից` Նալբանդյանը նշել է, որ ժողովրդի ⅔-ը ապրում է աշխարհի 100 երկրներում։
«Ավելի շատ հայեր ապրում են արտասահմանում, քան՝ Հայաստանում: Եվ, բնականաբար, ավելի շատ հաջողակ հայեր ապրում են արտասահմանում, քան՝ Հայաստանում: Հայերը միշտ հայտի են եղել որպես լավ ձեռներեցներ, վաճառականներ և գործարարներ։ Այնպես որ կարելի է ասել, որ այդքան էլ մեծ տարբերություն չկա նրանում, թե հայերը ապրում են արտասահմանում, թե Հայաստանում: Ճգնաժամը գլոբալ բնույթ ունի, վերաբերում է գրեթե ամբողջ աշխարհին: Եթե ձեռներեցությունը ճգնաժամ է ապրում, պատճառը այն չէ, որ այն հայկական է», – ընդգծել է նա։–0–