Swiss Re: ԴՊՀ գործողություններն ԱՄՆ–ի համար 470 մլրդ դոլար են արժեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Ապահովագրական հատվածի խոշորագույն ընկերություններից մեկի` Swiss Re–ի գնահատականով, ԱՄՆ–ում զրոյական տոկոսադրույքների քաղաքականությունը հանգեցրել է 470 մլրդ դոլարի խնայողությունների կորստի, հաղորդում է Vestifinance.ru–ն։
Շվեյցարական վերաապահովագրական հսկայի փորձագետները Financial repression։ The unintended consequences զեկույցի շրջանակում գնահատել են ԱՄՆ–ում 2008 թվականից զրոյական տոկոսադրույքների պահպանման հետևանքները։
Օգտագործելով «ֆինանսական ռեպրեսիա» տերմինը` Swiss Re–ում նշել են, որ գերմեղմ դրամային քաղաքականության հետևանքով ԴՊՀ–ին երկարաժամկետ լուրջ վնաս է հասցվել ինչպես ամերիկյան տնային տնտեսությունների համար, որոնք ձգտում էին որոշակի խնայողություններ կուտակել, այնպես էլ ապահովագրական ընկերությունների և կենսաթոշակային ֆոնդերի համար։
Ընկերությունից նշել են, որ խնայողությունները պահպանել փորձող ամերիկյան տնային տնտեսություններին հասցված վնասը 2008 թվականից, երբ ԴԽՀ–ն տոկոսադրույքները նվազեցրել է մինչև զրո, կազմել է մոտ 470 մլրդ դոլար։ ԵՄ–ում և ԱՄՆ–ում ապահովագրական ընկերությունները միաժամանակ մոտ 400 մլրդ դոլար են կորցրել պարտքի շուկայում արհեստականորեն նվազեցրած եկամուտների պատճառով։ -0-