Հայաստանում սեպտեմբերի 1-ից ավտոմեքենայի ապահովագրումն իրականացվելու է սեփականատիրոջ անունով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում սեպտեմբերի 1-ից ավտոմեքենայի պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման պայմանագրերը կնքվելու են միայն ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ անունով, չորեքշաբթի լրագրողներին ասաց Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի տնօրեն Վահան Ավետիսյանը:
«Սեպտեմբերի 1-ից ԱՊՊԱ համակարգն անցնում է ապահովադրի բոնուս-մալուս համակարգի (ապահովագրական պատմության վրա հիմնված զեղչերի համակարգ): Դա նշանակում է, որ փոխադրամիջոցների սեփականատերերն այլևս պարտավոր չեն ապահովագրական պայմանագրում նշել նրանց, ովքեր վարում են մեքենան լիազորագրով», – հայտարարեց Ավետիսյանը` ավելացնելով, որ նոր համակարգի շնորհիվ, սեփականատերերն ազատվում են լրացուցիչ ապահովագրավճարից։
Նրա խոսքով, սեպտեմբերի 1-ից կգործի նաև ԱՊՊԱ-ի նոր սակագին` սակայն առանց գնային փոփոխությունների:
«Նոր սակագինը կազմվել է ԱՊՊԱ-ի ոլորտում հինգամյա վիճակագրության հիման վրա ռիսկի գործոնի շտկմամբ, ինչպես նաև ռիսկի գործոնի վերացմամբ, որը հաշվի է առնում վարորդի տարիքը և փորձը», – ասաց Ավետիսյանը:
Ավետիսյանի խոսքով, սեպտեմբերի 1-ից ապահովագրողի բոնուս-մալուսի չափի մասին տեղեկատվությունը, ինչպես նաև վարորդի պատմությանը կարելի է ծանոթանալ Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում: -0-