ՀՀ կառավարությունը 119 միլիարդ դրամի վարկեր է սուբսիդավորում հակաճգնաժամային երկու ծրագրերի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հինգշաբթի ներկայացրեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման կառավարության 1-ին և 2-րդ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
«Ընդհանուր առմամբ, 1-ին և 2-րդ ծրագրերի շրջանակներում, սուբսիդավորված պորտֆելի չափը երեկվա դրությամբ կազմել է շուրջ 119 միլիարդ դրամ: Այսինքն՝ ըստ էության մենք այդ չափով վարկային պորտֆել սդուբսիդավորելու ենք, որը կարծում եմ՝ էական է։ », – ասաց նա կառավարության նիստում:
Ընդ որում, փոխվարչապետը նշել է հունիսին կայացված որոշման կարևորությունը, ըստ որի, եթե պարտատերը ներդնում է իր միջոցները, ապա նրան տրամադրվում են սուբսիդավորման առավել բարենպաստ պայմաններ:
« Երեկվա դրությամբ հայտերի քանակը 32 էր, որից 28-ը բավարարված է։ Բավարարված հայտերի ծավալով մենք կսուբսիդավորենք մոտ 8 մլրդ դրամի համարժեք վարկային պորտֆել։ Բայց այստեղ ավելի կարևոր է այն հանգամանքը, որ շուրջ 3 մլրդ-ի ներդրում է իրականացվել սեփականատերերի կողմից իրենց կապիտալում», – ասաց Գրիգորյանը:
Հակաճգնաժամային ծրագրերից առաջինը նպատակ ունի ապահովել բիզնեսին մատչելի ֆինանսավորում ՝ արտոնյալ պայմաններով վարկերի սուբսիդավորմամբ: Պետական ​​աջակցության 2-րդ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է գյուղատնտեսության ոլորտի աջակցություն նաև արտոնյալ պայմաններով վարկերի սուբսիդավորմամբ:
Հակաճգնաժամային ծրագրեր համաճարակի ֆոնին
2020 թվականի սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ ՝ ՀՀ կառավարությունը կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքները հաղթահարելու համար ծախսել է 163,4 միլիարդ դրամ 24 ծրագրի վրա: Դրանց մի մասը վերաբերում է բիզնեսի տնտեսական աջակցությանը (գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, ՓՄՁ, միկրոբիզնես, ՏՏ և այլ արդյունաբերություններ), մյուսներն ուղղված են բնակչության տարբեր խմբերի սոցիալական աջակցությանը, մեկ այլ ծրագիր էլ ազդում է շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտի վրա:
Սեպտեմբերի 24-ին հայտնի դարձավ 25-րդ հակաճգնաժամային ծրագրի մեկնարկի մասին. Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության, զբոսաշրջային տրանսպորտային ընկերությունները կարող են այն օգտագործել: ($ 1 – 485.42 դրամ): – 0–