ՀԲ–ում նշել են ՀՀ–ում սեպտեմբերին գնաճի մինչև 0,6% նվազման հիմնական պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանում սեպտեմբերին գնաճը կազմել է 0.6 տոկոս (տ/տ)` նվազելով օգոստոսի 1.3 տոկոսից (տ/տ): Սննդամթերքի գների մեկ տոկոս գնանկումն է եղել անկման հիմնական պատճառը։ Այս մասին նշվում է Armenia Monthly Economic Update – October 2024» ՀԲ–ի ամփոփագրում։
«Միաժամանակ, տրանսպորտային ծառայությունների ոլորտում գնաճը սեպտեմբերին հասավ 9 տոկոսի (տ/տ): 2024 թ. հունվարից սեպտեմբեր ամիսներին միջին գնաճը եղել է համահարթ (զրո տոկոս)», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Թվեր և կանխատեսումներ գնաճի մասով
2024 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 4% (±1,5%)։ 2024 թվականի սեպտեմբերին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.6%։ Ըստ Կենտրոնական բանկի այս տարվա երրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության՝ 2024 թվականի վերջին Հայաստանում գնաճը ակնկալվում է 2,1-2 տոկոսի սահմաններում, 2025-ի համար կանխատեսումը 4-3,2 տոկոս, 2026թ.` 4.2 -3.8%, 2027թ.-ին` 4%:
Համաշխարհային բանկն ակնկալում է, որ 2024 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 3 տոկոս, 2025 թվականին՝ 3,5 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 4 տոկոս։ ԱՄՀ-ն կանխատեսում է, որ 2024 թվականին Հայաստանում գները կաճեն 3,1 տոկոսով, իսկ 2025 թվականին՝ 3,7 տոկոսով։ Ըստ ԱԶԲ-ի կանխատեսումների՝ 2024 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 0,8%, իսկ 2025 թվականին այն կարագանա մինչև 2,5%։ Այս տարեվերջին ԵԱԶԲ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանում գնաճը կկազմի 1,5%: