Հայաստանի 2025 թ․ բյուջեի նախագծում պատշաճ արտացոլված են ծախսային առաջնահերթ կարիքները․ ԱՄՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ 2025 թ․ բյուջեի նախագծում պատշաճ արտացոլված են ծախսային առաջնահերթ կարիքները, այդ թվում՝ ազգային անվտանգությունն ու փախստականների ինտեգրումը։ Այս մասին նշվում է ԱՄՀ հայկական առաքելիության ղեկավար Իվա Պետրովայի հայտարարության մեջ սեպտեմբերի 18–ից հոկտեմբերի 1–ը Հայաստան այցի արդյունքում։
«Ծախսային ճնշումների ավելացման պայմաններում, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ կլինի միջնաժամկետ ծախսերի առաջնահերթությունների զգուշավոր որոշում և հարկային նոր քաղաքականությունների ներդրում՝ հարկաբյուջետային կանոններին համահունչ հարկաբյուջետային կոնսոլիդացմանը օժանդակելու և պարտքը ցածր մակարդակի վրա պահելու համար։ Բարեփոխումների իրականացումը՝ ուղղված միջնաժամկետ հարկաբյուջետային պլանավորման ուժեղացմանը, հանրային ֆինանսների կառավարման բարելավմանը, այդ թվում՝ հարկաբյուջետային ռիսկերի ողջամիտ կառավարման, թափանցիկության և կառավարման միջոցով, և հանրային ներդրումների կառավարման համակարգի ամրապնդումը, մնում են խիստ կարևոր հարկաբյուջետային ջանքերին օժանդակելու համար», – նշվում է հայտարարության մեջ։
ԱՄՀ–ից նաև նշել են, որ ընթացիկ հաշվի պակասուրդն ընդլայնվել է՝ ժամանակավոր գործոնների թուլացմանը և զբոսաշրջության ու դրամական փոխանցումների շարունակվող նորմալացմանը զուգահեռ։
«Նախնական տվյալները ցույց են տալիս, որ 2024 թ․ բյուջեի շրջահայաց կատարումը մինչև 2024 թ․ սեպտեմբերը ներառյալ հանգեցրել է ընդհանուր բյուջեի փոքր պակասուրդի»,– նշվում է Պետրովայի հայտարարության մեջ։
ՀՀ կառավարության կողմից այս տարվա սեպտեմբերի վերջին հաստատված 2025 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագծում եկամուտներն ամրագրվել են 2 տրլն. 873 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 3 տրլն. 482 մլրդ դրամ, պակասուրդը՝ 609 մլրդ դրամ։ Տնտեսական աճը նախատեսված է 5.6%, միջին գնաճը՝ 3.5%, իսկ կառավարության պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ–ին՝ 53,5%։