Հայաստանը և Եվրոպական ներդրումային բանկը ստորագրել են 50 մլն եվրոյի ֆինանսավորման համաձայնագիր «Հայաստան – Դիմակայուն Սյունիք ծրագրի» համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի․/ԱՌԿԱ/․ Լյուքսեմբուրգում տեղի է ունեցել «Հայաստան – Դիմակայուն Սյունիք ծրագիր» ֆինանսական համաձայնագրի ստորագրումը։ Ինչպես հայտնում է ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունը, փաստաթուղթը ստորագրել են Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան: Միջոցառմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինյոն։
Հաղորդագրության համաձայն, 50 մլն եվրո ծավալի վարկային համաձայնագրով նախատեսված ծրագիրը նպաստելու է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի շարունակական զարգացմանը և ուղղված է լինելու մարզի տնտեսական զարգացմանը և ենթակառուցվածքների բարելավմանը ջրամատակարարման, առողջապահության և կրթության ոլորտներում:
Ծրագիրն այդ թվում կնպաստի Սյունիքի մարզում բնակություն հաստատած տեղահանված անձանց և ընդունող համայնքների կարիքների բավարարմանը և արժանապատիվ կենսապայմանների ապահովմանը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է   «Դիմակայուն Սյունիք» շրջանակային վարկային համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը և շնորհակալություն է հայտնել ԵՆԲ գործընկերներին համաձայնագրի նախապատրաստման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների համար՝ մաղթելով այս կարևոր ծրագրի արդյունավետ իրագործում։
Հայաստանի կառավարության և Բանկի միջև համագործակցությունը գալիս է ամրապնդելու այս օրերին ավելի ինտենսիվ փուլ մտած Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնվող գործընկերության օրակարգը, որոնք հիմված են կայուն զարգացման, տնտեսական աճի և տարածաշրջանի դիմակայունությունն ավելացնելու համընդհանուր մոտեցումների վրա»,-նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Լյուքսեմբուրգ կատարած այցի շրջանակներում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական ներդրումային բանկի նախագահ Նադիա Կալվինյոի և փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկայի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ԵՆԲ հետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները և համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
«Կայուն Սյունիք – Եվրոպայի թիմ» նախաձեռնության մասին
Ծրագրի  նպատակն է խթանել ՀՀ Սյունիքի մարզի (որը սահմանակից է Իրանին և Ադրբեջանին) կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացումը, հայտարարվել է 2023 թ.-ի հունվարին: Սա ԵՄ-ի, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի և Շվեյցարիայի համատեղ նախագիծ է՝ որպես գործընկեր:
Նախաձեռնության սկզբնական բյուջեն հաջորդ 5 տարիների համար կազմում է 51 մլն եվրո (աճի  հեռանկարով, քանի որ այն բաց է Սյունիքի համար նոր զարգացման ծրագրեր իրականացնելու հետաքրքրված ԵՄ այլ երկրների համար):