Դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքն օգոստոսին 1,3%–ով ցածր էր, քան նախորդ տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 սեպտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ 2025 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 382.2 դրամ, ինչը 1.3%-ով ցածր է 2024 թվականի օգոստոսի նույն ցուցանիշից (388.1 դրամ), նշվում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության  մեջ։
2025 թվականի օգոստոսին, նույն թվականի հուլիսի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների 0.2%-ով աճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 0.2%-ով նվազում։
Այս տարվա օգոստոսին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, սպառողական գների 0.8%-ով աճին զուգընթաց 3.4%-ով նվազել է հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում սպառողական գների մակարդակը և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի փոխարժեքը նվազել են համապատասխանաբար 1.2%-ով և 4.1%-ով։