Հայաստանի բանկային համակարգի ակտիվները 2024թ․–ի վերջին գերազանցել են երկրի ՀՆԱ–ն․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 սեպտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգի ակտիվները 2024 թվականի վերջի դրությամբ գերազանցել են երկրի ՀՆԱ-ն, հայտարարեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Իսկ 2000-ականների սկզբին այս ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 20%», – ասաց նա «Բանկային համակարգի ապագան. նորարարություն և զարգացման հեռանկարներ» ֆորումի բացման ժամանակ։
Ըստ ԱՎԿ–ի՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2024 թվականին գրանցել է 5.9% աճ՝ 2023 թվականի համեմատ՝ անվանական ծավալով կազմելով 10,1 տրլն դրամ։ Ըստ Հայաստանի բանկերի միության տվյալների՝ համակարգում գործող 18 բանկերի ընդհանուր ակտիվները 2024 թվականին կազմել են 11 տրիլիոն դրամ։
Գալստյանի խոսքով, չնայած համակարգի առջև ծառացած տարբեր մարտահրավերներին, կառույցը լավ դիրքավորված է դրանց դիմակայելու համար, և այսօր, ավելի քան երբևէ, բանկային հատվածի զարգացման օրակարգը ձևավորվում է արագ փոփոխվող պայմաններով։
«Օրեցօր աճող տնտեսական և քաղաքական անորոշությունները, թվային փոխակերպումը և դրա հետևանքով ռիսկերի կառավարման ավելացող կարևորությունը պահանջում են ավելի մեծ զգոնություն, բայց նաև ճկունություն և նորարարություն», – նշեց նա։
Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանն իր հերթին նշեց, որ բանկերը պետք է ձգտեն բարելավել տրամադրվող ֆինանսական ծառայությունների որակը և հասանելիությունը։
«Միակ միջոցը լավագույն միջազգային պրակտիկային և փորձին հետևելն է։ Միայն այսպես կարելի է ապահովել ֆինանսական կառույցների նկատմամբ հանրության վստահության աճ», – հավելեց նա։