Շուկայի կապիտալիզացիան հոկտեմբերին աճել է 36.5%-ով՝ հասնելով 462 մլրդ դրամի. Հայաստանի ֆոնդային բորսա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբեր․/ԱՌԿԱ/.     Բորսայի կապիտալիզացիան այս տարվա հոկտեմբերին նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ աճել է 36.48%-ով՝ հասնելով մոտ 462 մլրդ դրամի, հայտնում է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX) մամուլի ծառայությունը։ Այն պարզաբանել է, որ հաշվարկի մեթոդաբանության վերանայման արդյունքում՝ ֆոնդային բորսայի կապիտալիզացիան ներառում է նաև արտոնյալ բաժնետոմսերի ծավալը։
Նշվել է, որ հաշվետու ամսում բորսայական առևտրի ծավալը կազմել է մոտ 90 մլն դրամ՝ 153 գործարքների շրջանակում, ինչը 7%-ով ավելի է 2024 թ.-ի հոկտեմբերի համեմատ։
Պարտատոմսեր
AMX առաջնային տեղաբաշխման հարթակում հոկտեմբերին պետական ​​պարտատոմսերի աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 31 մլրդ դրամ: Երկրորդային շուկայում իրականացվել է 104 գործարք՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 26.4 մլրդ դրամ:
Կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում առևտրի ծավալը տարեկան աճել է 120%-ով՝ հասնելով մոտ 14.5 մլրդ դրամի: Հաշվետու ժամանակահատվածում հոկտեմբերի վերջի դրությամբ բորսայում կնքվել է 986 գործարք՝ 164 կորպորատիվ պարտատոմսերով: «Այս կայուն աճը արտացոլում է կորպորատիվ պարտատոմսերի նկատմամբ առողջ պահանջարկը», – նշել է AMX մամուլի ծառայությունը:
Ռեպո գործարքներ
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 4 մլրդ ՀՀ դրամ: Հոկտեմբերին կնքվել է 39 ռեպո գործարք։
Արժույթի փոխանակում
Հոկտեմբերին ՀՖԲ արտարժույթի շուկայում իրականացվել է ԱՄՆ դոլարի փոխանակում շուրջ 536 մլն ՀՀ դրամ ծավալով՝ 6 գործարքով։ Ամսվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ պահանջարկի փոխարժեքը ձևավորվել է 382.75– 383 դրամ միջակայքում, առաջարկը՝ 383-383.95 դրամի միջակայքում։ Կնքված գործարքների միջին գինը կազմել է 382.93 դրամ։
AMX-ը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է, որը հանդիսանում է նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի միակ բաժնետերը: AMX խմբի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ ու ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, քլիրինգի, վերջնահաշվարկի և կենսաթոշակային համակարգի ակտիվների պահառության և ռեեստրավարման ոլորտում։