Հայաստանում պարտատոմսերի թողարկման ծավալը գերազանցում է 700 մլրդ դրամ․ ԿԲ նախագահը հիշեցրել է զգոնության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանում ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կառույցների թողարկած պարտատոմսերի ծավալը գերազանցում է 700 մլրդ դրամը, հայտնել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին երկրում կապիտալի շուկայի զարգացման միտումների վերաբերյալ։
«Կարող եմ ասել, որ թողարկումների ծավալները որոշակիորեն գերազանցում են նախատեսված ցուցանիշները», – ասել է նա երեքշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Գալստյանը նշել է, որ հետագա գործողությունները պետք է հիմնված լինեն բաժնետոմսերի շուկայի զարգացման ծրագրերի վրա, ինչը թույլ կտա ներգրավել նոր տիպի ներդրողների և ապահովել նրանց մուտքը շուկա, քանի որ ենթակառուցվածքը, ըստ էության, արդեն կա։
«Եթե մենք գնանք մասնաբաժնային արժեթղթերի շուկայի զարգացման ճանապարհով, կարծում եմ, որ դա ձեռնտու է ինչպես բիզնեսին, այնպես էլ ներդրողներին», – հավելել է նա։
Միաժամանակ, ԿԲ ղեկավարն ընդգծել է, որ կա ևս մեկ հարց, որը պահանջում է ուշադրություն և զգոնություն։
«Վերջին թողարկումների՝ խոսքը պարտատոմսերի մասին է, Կենտրոնական բանկում գրանցման ժամանակ մենք հասկացանք, որ իրական հատվածի գործընկերների կողմից թողարկվող պարտատոմսերի լևերիջի գործակիցը (պարտքային բեռի աստիճանը, խմբ.) բավականին բարձր է», – նշել է նա։
Գալստյանը պարզաբանել է, որ ֆինանսական կազմակերպությունների կապիտալի բավարարության նորմատիվը պետք է կազմի 12%, ինչը ենթադրում է մոտ 8–9% լևերիջ։
«Վերջերս մենք տեսանք, որ իրական հատվածում կան գործընկերներ, որոնց լևերիջը կազմում է մոտ 17–19%։ Կարծում եմ, որ իրական հատվածի գործընկերներն ունեն աշխատելու դաշտ. կապիտալը պետք է ավելացնել, որպեսզի հնարավոր լինի համաչափ ավելացնել նաև պարտքը։ Եվ ներդրողները պետք է զգոն լինեն և ավելի ուշադիր նայեն որոշակի ֆինանսական ցուցանիշներին, քանի որ լևերիջը ենթադրում է որոշակի ռիսկ», – ասել է Գալստյանը։ ($1 – 381.76 դրամ)