Հայաստանում ոչ առևտրային դրամական փոխանցումները նոյեմբերին աճել են 28,8% –ով․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հունվարի/ԱՌԿԱ/ Նոյեմբերին Հայաստանում զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումներն աճել են 28,8%-ով (տարեկան կտրվածքով)։ Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – January 2026» զեկույցում։
«Սա պայմանավորված էր Ռուսաստանից միջոցների զուտ ներհոսքի 79,2% աճով, ինչը կազմում է ընդհանուր ծավալի 59%-ը։ Միաժամանակ, ԱՄՆ-ից միջոցների զուտ ներհոսքը նվազել է 12,6%-ով», — ասվում է հետազոտության մեջ։
Նշվում է նաև, որ հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ընդհանուր զուտ ներհոսքը 26%-ով բարձր է եղել, քան նախորդ տարի, ինչը վկայում է վերականգնման մասին 2024 թվականի անկումից հետո ։
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով արտերկրից ֆիզիկական անձանց անունով ստացված ոչ առևտրային անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 51,6 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նոյեմբերի 40,1 մլն դոլարի դիմաց։