Հայաստանը երրորդն է ՌԴ–ում գործող բիզնեսի կողմից հաշիվների բացման հարցումների քանակով. NSV Consulting
ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Ռուսական բիզնեսի ներկայացուցիչները 2025 թվականին հետաքրքրություն են ցուցաբերել ավելի քան 20 արտասահմանյան իրավասություններում հաշիվներ բացելու հարցում: Ուղղություններից մեկը, որտեղ արձանագրվել է զգալի հետաքրքրություն, եղել է Հայաստանը, այս մասին են վկայում NSV Consulting ընկերության փորձագետների հաշվարկները:
Ըստ ընկերության տվյալների, որոնք մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը, Հայաստանը զբաղեցրել է երրորդ տեղը հաշիվների բացման հարցումների քանակով՝ դրան բաժին է ընկել դիմումների 25%-ը: Երկրորդ տեղում Ռուսաստանի բանկերում օտարերկրյա ընկերությունների համար հաշիվների բացումն է: Հարցումների թվով առաջատարը Միացյալ Արաբական Էմիրություններն են, որոնց բաժին է ընկել 2025 թվականի արտասահմանյան հաշիվների բացման նկատմամբ հետաքրքրության մոտ 50%-ը:
Բացի Հայաստանից, կայուն պահանջարկ է վայելել նաև Սերբիան, իսկ Չինաստանում և Օմանում հաշիվներ բացելու հետաքրքրությունը, ըստ փորձագետների գնահատականի, շարունակել է աճել:
Ընկերությունում ակնկալում են, որ հայաստանյան ուղղության նկատմամբ հետաքրքրությունը կպահպանվի նաև 2026 թվականին: «Մեր կանխատեսումներով՝ 2026 թվականին շարունակական պահանջարկ կունենա հաշիվների բացումը ՄԱԷ-ում, Սերբիայում և Հայաստանում: Հայաստանի և Սերբիայի հետ աշխատանքի նկատմամբ հետաքրքրությունը, բացի բուն ֆինանսական շահերից, ամրապնդվում է նաև շփման և բնակության համար հարմարավետ միջավայրով», — նշել է NSV Consulting-ի ավագ իրավաբան Քսենիա Սամոյլենկոն: