ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Գնաճի երկու երրորդը պայմանավորված է եղել սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գների 5,9% աճով։ Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – February 2026» հաշվետվությունում։
«Մնացած մասը պայմանավորված է ալկոհոլային խմիչքների՝ 9%, առողջապահության՝ 3%, տրանսպորտի՝ 4,3% և կրթության՝ 8,3% գնաճով»,- ասված է հաշվետվության մեջ։ Ըստ Հայաստանի վիճակագրության կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2026 թվականի հունվարը 2025 թվականի հունվարի համեմատ) կազմել է 3,8%։
Հայաստանի 2026 թվականի պետական բյուջեում գնաճն ամրագրված է 3% (±1%) մակարդակում։ Համաձայն Կենտրոնական բանկի նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության՝ 2026 թվականի արդյունքներով Հայաստանում գնաճը, կախված սցենարից (Ա-Բ), ակնկալվում է 3,8-2,6%, իսկ 2027 թվականի կանխատեսումը 3,3-2,8% է։