ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) ղեկավար Դանիել Ազատյանն այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է վարկավորման գերտաքացման ռիսկին  և առանձնացրել երկու ոլորտ։
Նրա խոսքով՝ առաջին ռիսկը վերաբերում է հիփոթեքային շուկային, և  ըստ Կենտրոնական բանկի վերլուծությունների՝ անշարժ գույքի գները ներկայումս համարվում են մոտավորապես 20–25%-ով գերարժևորված։
«Երկու ուղի կա այս հարցը լուծելու․ կամ տարիների ընթացքում այս 25% գերարժևորումը մարվելու է և ընկնելու է տեղը, կամ, եթե նույնիսկ մենք հաշվում ենք, որ 20-25% անկում լինի, ապա ֆինանսական համակարգն ի վիճակի է այդ ռիսկերին դիմակայել»,— ասաց Ազատյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
ՀԲՄ ղեկավարը նշեց, որ կարող են առաջանալ այլ տնտեսական հետևանքներ, որոնք, սակայն, էական ազդեցություն չեն ունենա բանկային համակարգի և դրա կայունության վրա։
Որպես երկրորդ ռիսկ՝ ՀԲՄ ղեկավարն առանձնացրեց սպառողական վարկերի աճն ու դրանց կշիռը համակարգում։
«Սա նշանակում է, որ եթե որոշակի տնտեսական անկումներ լինեն, կամ տնտեսական կամ բիզնես միջավայրը վատթարանա, այդ սպառողական վարկերի ռիսկերը միանգամից են ի հայտ գալու, որովհետև դրանք կարճաժամկետ վարկեր են»,— ընդգծեց նա։
Սակայն, Ազատյանի խոսքով, վերջին տարիներին այդ աճը դանդաղել է, և ավելացել է բզինեսին տրամադրվող վարկերի ծավալը, ինչը զսպում է այդ ռիսկերը։
Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի արդյունքներով հասել է 7,9 տրիլիոն դրամի՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի 6,4 տրիլիոն դրամի դիմաց։ Վարկային ներդրումների կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռը՝ 23,2%, բաժին է ընկնում սպառողական վարկերին (ծավալը՝ 1,8 տրիլիոն դրամ, տարեկան աճը՝ 29,6%)։ Հիփոթեքային վարկավորման բաժինը կազմում է 21,3% (ծավալը՝ 1,7 տրիլիոն դրամ, աճը՝ 13,2%)։ ($1 — 377,67 դրամ)