Բանկոմատների հայկական շուկան գնահատվում է տարեկան շուրջ 70 միավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Բանկոմատների հայկական շուկան տարեկան գնահատվում է շուրջ 70 միավոր, հինգշաբթի լրագրողներին Երևանում հայտնեց ռուսական «Լանիտ» ընկերության բանկային տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իգոր Կուրդինը։
Ըստ նրա, ընկերությունն արդեն բանկոմատների մատակարարում է իրականացնում դեպի Հայաստան, սակայն տեղական շուկայում մեծ ներուժ է տեսնում։
«Ներկայում մենք ներկայացված ենք մի շարք հայկական բանկերով, և կարծում ենք, որ անհրաժեշտ ներուժ ունենք Հայաստանի այլ բանկերի հետ մեր համագործակցության ծավալի մեծացման համար»,- ասաց Կուրդինը։
Մասնավորապես, նա նշեց երկրում բանկոմատների, POS-տերմինալների, տեսահսկողության համակարգերի և նոր սերնդի այլ լուծումների ներդրման հնարավորությունը։
Ըստ նրա, ընկերության կողմից ներկայացրած Diebold բանկոմատներն ունեն 5-տեղանոց դիսպենսեր, որն իր ամբողջական բեռնման դեպքում թույլ է տալիս, որ բանկերն ինկասացիայից տնտեսեն մինչև 20 տոկոս միջոցներ։
«Անվտանգության տեսանկյունից Diebold ընկերությունը նախորդ տարի ծրագրային ապահվում է լրամշակել, որը հնարավորություն է տալիս 100 տոկոսով վերացնել երրորդ անձանց ներթափանցումը ծրագրային ապահովում»,- ասաց Կուրդինը։
Ավելին, նրա խոսքերով, մատակարարվում են սարքավորումների մասեր, որոնք լիովին համապատասխանում են անվտանգության պահանջներին և, առաջին հերթին, դա վերաբերում է ինչպես բանկոմատի cardreader-ին, այնպես էլ հաճախորդի ստեղնաշարին, ինչը թույլ է տալիս անվտանգ օգտվել բանկոմատներից։
2010 թվականի հունվարի մեկի դրությամբ, հայկական ArCa վճարային համակարգում գործում է շուրջ 580 բանկոմատ։ Միաժամանակ համակարգի հնարավորությունները թույլ են տալիս այդ թիվը հասցնել մինչև 3 հազարի։
ԼԱՆԻՏ (Նոր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիա) հոլդինգը ռուսաստանյան խոշորագույն ընկերություն է, որն աշխատում է ՏՏ շուկայում 1989 թվականից։ Գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ մատակարարում, համակարգային ինտեգրում, մասնագետների պատրաստում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում։
Լանիտ ընկերությունը Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում բանկոմատների արտադրող Diebold ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչն է։ -0-