Ապահովագրության ներդրումը Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում աննպատակահարմար է. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 մարտի.  /ԱՌԿԱ/. Ապահովագրության ներդրումը Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում աննպատակահարմար է, նախօրեին երևանյան և մարզային մի շարք հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
«Կարծում եմ, որ մեր գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրության ներդրումն աննպատակահարմար է, և այս խնդիրն ուսումնասիրող փորձագետները, ինչպես նաև միջազգային փորձը խորհուրդ չեն տալիս գնալ այդ ուղով»,- ասաց Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ ապահովագրության ներդրումը ենթադրում է, որ ռիսկերի կրճատման համար մենատնտեսներն այսօր պետք է վճարեն ապահովագրական ընկերությանը, սակայն, ինչպես նշեց վարչապետը, Հայաստանի մենատնտեսությունները չունեն այդ հնարավորությունը։
Դրա համար, վարչապետի խոսքերով, կառավարությունը պետք է իրականացնի այնպիսի պետական ծրագրեր, որոնք կրճատում են այդ ռիսկերը, օրինակ, հակակարկտային ծրագիր։
Նա նշեց, որ հետազոտությունների համաձայն, գյուղատնտեսության ապահովագրության ներդրումը բավականին թանկ հաճույք է, և Հայաստանի փոքր գյուղական տնտեսությունները պատրաստ չեն ապահովագրության ներդրմանն այն պարզ պատճառով, որ այն բավականին թանկ է։
«Այդ տեսանկյունից պետությունը պետական ապահովման ծրագրեր է իրականացնում, որոնց շրջանակներում բյուջետային հատկացումներ են ծրագրված գյուղական տնտեսություններին օժանդակելու համար»,- ասաց Սարգսյանը։ -0-