Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարը հունվար-օգոստոսին կազմել է մոտ 3.8 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարն այս տարվա հունվար-օգոստոսին կազմել է ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ծավալի 65.9 տոկոսը կամ մոտ  3 799.9 մլն դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում:
Միաժամանակ, ըստ տեղեկատվության, Հայաստանում գործող բոլոր ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը հունվար-հուլիսին կազմել է ավելի քան 5.8 մլրդ դրամ:
Ըստ տվյալների՝ ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարի ծավալով առաջին տեղում է Ռոսգոսստրախ-Արմենիա ապահովագրական ընկերությունը՝ 1789.9 մլն դրամ վճարով: Նրան են հետևում Ինգո Արմենիան՝ ավելի քան 1310.1 մլն դրամ և Ռեսոն՝ ավելի քան 699.8 մլն դրամ:
Միաժամանակ առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցումների հայտերի թիվը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է շուրջ 18031 հայտ:
Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման ինստիտուտը Հայաստանում գործում է 2011 թ.-ի հունվարի 1-ից: 2006 թ.-ի հունվարի 1-ից հանրապետության ապահովագրական շուկան վերահսկում է ՀՀ ԿԲ-ն, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկողության համակարգը: -0-