Հայկական պետական պարտատոմսերում 2013 թ.–ի նոյեմբերին կատարված համախառն ներդրումներն աճել են 0,9% տոկոսով` դառնալով 272,5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պետական պարտատոմսերում կատարված համախառն ներդրումները 2013 թ.–ի նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, աճել են 0,9 տոկոսով` կազմելով 272,5 մլրդ դրամ, տեղեկացվում է ՀՀ ԿԲ 2013 թ.–ի ամենամսյա տեղեկագրում։
ԿԲ տվյալների համաձայն` Հայաստանի պետական պարտատոմսերում ռեզիդենտների կողմից կատարված ներդրումները 2013 թ.–ի նոյեմբերին կազմել են 271,8 մլրդ դրամ` հոկտեմբերի համեմատ աճելով 0,9 տոկոսով։
Միաժամանակ պետական պարտատոմսերում հայկական բանկերի կատարած ներդրումները հաշվետու ժամանակահատվածում աճել են 8,2 տոկոսով և կազմել 162,4 մլրդ դրամ, իսկ ՀՀ ԿԲ–ի ներդրումները կազմել են մոտ 83,2 մլրդ դրամ` նվազելով 11,3 տոկոսով։
Պետական պարտատոմսերում ոչ բանկային գործակալների և դիլերների կողմից այս տարվա նոյեմբերին ներդրումներ չեն կատարվել, իսկ ոչ բանկային ներդրողները կատարել են 26,2 մլրդ դրամի ներդրում (3,1%–ի աճ)։
Միաժամանակ պետական պարտատոմսերում ոչ ռեզիդենտների կատարած ներդրումները կազմել են 653 մլն դրամ (0,4 տոկոսի աճ) ($1 – 406,99 դրամ)։-0-