Հայաստանի ֆինանսական հատվածում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը օգոստոսին ավելացել է 6,2%–ով` հասնելով 368,8 հազար դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսության ամենաբարձր վարձատրվող հատվածներում` ֆինանսական և ապահովագրական ոլորտներում, միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2014թ.–ի օգոստոսին, 2013թ.–ի օգոստոսի համեմատ, ավելացել է 6,2%–ով` հասնելով 368 759 դրամի, հայտնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը։
Հաշվետու ամսում բարձր աշխատավարձեր են արձանագրվել նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում` 326,1 հազար դրամ, և  տեղեկատվության ու կապի ոլորտներում` 312,2 հազար դրամ։
Հայաստանում ամենացածր վարձատրվող ոլորտներն են մշակույթի, ժամանցի ու հանգստի ոլորտները, որտեղ աշխատավարձերը կազմել են մոտ 98 հազար դրամ, կրթության ոլորտը՝ մոտ 107,6 հազար դրամ, այլ ծառայությունների ոլորտը՝ մոտ 109,9 հազար դրամ, գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության և ձկնաբուծության ոլորտները` 111,4 հազար դրամ:
Միաժամանակ 2014 թ.-ի օգոստոսին ընդհանուր առմամբ միջին ամսական անվանական աշխատավարձը երկրում կազմել է 170 970 դրամ, ինչը մոտ 5 տոկոսով պակաս է 2014 թ.-ի հուլիսի ցուցանիշից և 7,9 տոկոսով ավել է 2013 թ.-ի օգոստոսի ցուցանիշից:
Ամենաբարձր միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2014թ.–ի օգոստոսին գրանցվել է Սյունիքի մարզում` մոտ 200,7 հազար դրամ, իսկ ամենացածրը` Արագածոտնի մարզում` մոտ 120,5 հազար դրամ։ Երևանում օգոստոսին միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է մոտ 186,2 հազար դրամ։
Նախնական կանխատեսումների համաձայն` Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2014 թվականի սեպտեմբերին կազմել է 171 254 դրամ (419 դոլար կամ 15 916 ռուբլի), ինչը 0,2 տոկոսով ավել է օգոստոսի ցուցանիշից ($1 –ը` 413,51 դրամ):-0-