Moody’s գործակալությունը բարձրացրել է «Յունիբանկի» վարկանիշը, կանխատեսումը` դրական
ԵՐԵՎԱՆ, 10 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Moody’s Investors Service միջազգային գործակալությունը 2017թ.-ի մարտի 10-ին վերանայել և բարձրացրել է «Յունիբանկի» վարկանիշը` սահմանելով B2 դրամով և արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների համար, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Բազային վարկային գնահատականը (baseline credit assessment (BCA)) սահմանվել է b3, իսկ կոնտրագենտի ռիսկի գնահատականը (long-term Counterparty Risk Assessment (CR Assessment))` B2(cr)/NP(cr) մակարդակի վրա: Կանխատեսումը` կայուն:
Moody’s գործակալության կողմից վարկանիշի բարձրացումը հիմնականում պայմանավորված է վերջին շրջանում «Յունիբանկի» կապիտալի զգալի համալրմամբ և ակտիվների որակի բարելավմամբ:
Moody’s-ի գնահատմամբ 2016թ.-ին բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալը 2015թ-ի վերջի համեմատ աճել է մոտ 68%-ով: 2016թ.-ի արդյունքներով «Յունիբանկի» ակտիվները կազմել են մոտ 186,4 մլրդ ՀՀ դրամ, պարտավորությունները` 150,7 մլրդ ՀՀ դրամ:
Բանկի ընդհանուր կապիտալը գերազանցել է 35,7 մլրդ դրամը:
Հաշվի առնելով «Յունիբանկի» արձանագրած բարձր ցուցանիշները, կայուն ֆինանսական վիճակը և զարգացման ռազմավարությունը, բանկը որոշում ընդունեց իր սովորական բաժնետոմսերի սեփականատերերին, որոնք 2016 թ.–ի նոյեմբերի 28–ի դրությամբ ընդգրկված են եղել բանկի բաժնետերերի ռեեստրում, բաժնետոմսերի տեսքով վճարել միջանկյալ շահութաբաժիններ:
Այդ նպատակով իրականացվել է մոտ 3,2 մլրդ ՀՀ դրամ (բաժնետոմսի շուկայական արժեքով) ծավալով սովորական անվանական բաժնետոմսերի լրացուցիչ թողարկում:
Շահութաբաժինները վճարվում են 2016թ.-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածի համար` սովորական անվանական բաժնետոմսերի տեսքով` 4 348 հատ (տեղաբաշխման ժամանակ ձեռքբերման նվազագույն փաթեթի քանակ) բաժնետոմսի դիմաց 420 բաժնետոմս հաշվարկով, որը համարժեք է 12.9% տարեկան եկամտաբերությանը:
Բանկից նշում են, որ շահութաբաժինները կվճարվեն բանկի կուտակված շահույթից, որը 2016թ.-ի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ գերազանցել է 7,2 մլրդ ՀՀ դրամը: