Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2018–2019թթ.–ին աճել են 1,06 մլրդ դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 փետրվարի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2018–2019թթ.–ին աճել են 1,06 մլրդ դոլարով, նախօրեին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ 2018–2019թթ.–ին կառավարությանը հաջողվել է 505,4 մլրդ դրամով կամ 43,6%–ով ավելացնել հարկային մուտքերը բյուջե։
«Մեր քաղաքական հայտարարությունների շրջանակում ես արդեն նշել եմ, որ հեղափոխության արդյունքում բյուջեի եկամուտները կավելանան 30–35%–ով, սակայն մենք, փաստացի, գրանցեցինք 43,6%–ի աճ, իսկ դա մոտ 1,2–1,3 մլրդ դոլար է», – ասաց Փաշինյանը։
Այս համատեքստում նա նշեց, որ դա թույլ տվեց կրճատել հարկատուների առաջ` ավելի վաղ կուտակված 199,1 մլրդ դրամի պարտքը և 306,3 մլրդ դրամով ավելացնել հարկային մուտքերը պետբյուջե։
Նրա խոսքով, փաստորեն 505,4 մլրդ դրամից 199,1 մլրդ դրամն իշխանությունները վերադարձրել են բիզնեսին` ի պատասխան նրանց կողմից երկար տարիներ վճարվող գերավճարների, ընդ որում 42 մլրդ դրամը` դեբետային պարտքերին ԱԱՀ–ի վերադարձի գծով։
«Այս որոշումը մեզ հետ «չար կատակ» խաղաց, պարտքերի վերադարձը հանգեցրեց ՀՆԱ–ի աճի նվազմանը, և եթե մենք չկատարեինք վճարները, ապա ՀՆԱ–ի աճը 2019թ.–ի արդյունքում կկազմեր ոչ թե 7,6%, այլ 8-8,1%», – ասաց Փաշինյանը` նշելով, որ դրա մասին են վկայում Էկոնոմիկայի նախարարության հաշվարկները։
Միաժամանակ վարչապետն ընդգծեց, որ ուրախ է, որ կառավարությունը նման որոշում է ընդունել։
«Մենք բիզնեսին ենք վերադարձրել 42 մլրդ դրամ կամ 90 մլն դոլար և հուսով ենք, որ բիզնեսը կգնահատի մեր գործընկերային քայլը և կրկին կներդնի այդ գումարը երկրի տնտեսության մեջ, ինչը կավելացնի 2020թ.–ի տնտեսական աճի ներուժը», – ասաց Փաշինյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ պետբյուջեի 306 մլրդ դրամի եկամուտները թույլ տվեցին բարձրացնել զինվորականների և մանկավարժների աշխատավարձը, ինչպես նաև իրականացնել այլ կապիտալ ծախսեր։
Վարչապետը նաև նշեց, որ 2019թ.–ին ՀՆԱ–ի նկատմամբ հարկերի հարաբերակցությունը կազմել է 22,3%` նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ (20,95%) ավելանալով 1,38 տոկոսային կետով, ինչը այլ հավասար պայմաններում հավասարազոր է 90,7 մլրդ դրամի լրացուցիչ հարկային մուտքերի։ Նա նշեց, որ 2019թ.–ի դրությամբ 100 խոշորագույն հարկատուների կողմից վճարված հարկերի ծավալը, նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել է 13%–ով և 31%–ով`2017թ.–ի համեմատ։–0–