Հայաստանում սեպտեմբերին միջազգային պահուստների նվազումը հանգեցրել է տասնամյակի ընթացքում ներմուծման ամենացածր ծածկույթին․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ Սեպտեմբերին միջազգային պահուստներն աննշան նվազել են (39 միլիոն ԱՄՆ դոլարով)` ներմուծման ծածկույթը հասցնելով 2.3 ամսվա, ինչն ամենացածրն էր անցած տասնամյակում։ Այս մասին նշվում է ՀԲ–ի «Armenia Monthly Economic Update – October 2024» ամփոփագրում։
Նշվում է, որ սեպտեմբերին ՀՀ դրամը գրեթե կայուն է եղել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ և աննշան արժևորվել է ռուբլու նկատմամբ:  2023 թ. սեպտեմբերի համեմատ` ՀՀ դրամ-ԱՄՆ դոլար փոխարժեքը 1.5 տոկոսով (տ/տ) ավելի ուժեղ է եղել, իսկ ՀՀ դրամ-ռուբլի փոխարժեքը 3.7 տոկոսով (տ/տ) թույլ է եղել:
«ՀՀ կենտրոնական բանկը շարունակել է արտարժույթ ձեռք բերել շուկայից` փոխարժեքի կտրուկ տատանումները հարթեցնելու համար», – նշվում է ամփոփագրում։
Միջազգային համախառն պահուստները սեպտեմբերին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախնական տվյալներով, կազմել են 3,57 մլրդ դոլար՝ օգոստոսի 3,6 մլրդ դոլարի դիմաց։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2024 թվականի սեպտեմբերին, նույն տարվա օգոստոսի համեմատ, Հայաստանում գրանցվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 0,2%-ով նվազում։ Հաշվետու ամսում հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կազմել է 387,4 դրամ, ինչը 0,1 տոկոսով գերազանցում է 2023 թվականի սեպտեմբերի նույն ցուցանիշը։ ($1 – 387,21 դրամ)