Հայաստանի բանկերը պետք է կենտրոնանան XXI դարին բնորոշ ռիսկերի վրա․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․2025 թվականը բավականին լավ տարի էր Հայաստանի բանկային համակարգի համար, սակայն անհրաժեշտ է կենտրոնանալ երկու հարցերի լուծման վրա, հայտարարել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Նա պարզաբանել է, որ առաջին հարցը վերաբերում է փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում ներդրումների հետևողական ավելացմանը։
«Այսինքն՝ բանկերի «մկանային համակարգը» պետք է ավելի ու ավելի զարգացած դառնա, որպեսզի նման գործողությունները կանխվեն», – ասել է նա երեքշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Երկրորդ խնդիրը, ինչպես նշել է ԿԲ ղեկավարը, օպերացիոն ռիսկերն են, որոնք անմիջականորեն կապված են կիբերխարդախության հետ։
«Այսինքն՝ այս երկու երևույթները, որոնք մի քանի տարի առաջ մեզ համար կարող էին այդքան կարևոր չլինել, երբ մենք շատ ավելի մեծ ուշադրություն էինք դարձնում վարկային ռիսկերին, չաշխատող վարկերի մասնաբաժնին, կապիտալի ոչ բավարար համարժեքությանը։ Ես կարծում եմ, որ այս պահին մենք այդ փուլը արդեն հաղթահարել ենք և պետք է ավելի շատ կենտրոնացնենք մեր ուշադրությունը XXI դարին բնորոշ ռիսկերի վրա», – ընդգծել է Գալստյանը։
Կարգավորող մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ խիստ ցանկալի է, որ բանկերը նաև զբաղվեն նորարարություններով։
«Այն ֆինանսական ակտիվները կամ այն շահույթը, որը նրանք վաստակել են երկար տարիների ընթացքում, պետք է ուղղվեն նոր պրոդուկտներին, նոր ծառայությունների որակի բարձրացմանը, նրանց հավելվածներն իսկապես շատ լավ դարձնելուն, և այնտեղ շատ աշխատանք կա», – ասել է Գալստյանը։
Ըստ «ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշի տվյալների, որոնք հիմնված են հայկական բանկերի հաշվետվությունների վրա, Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում կազմել է 107.2 մլրդ դրամ՝ 2024 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ ավելանալով 15.57%-ով։ Ընդ որում, ընթացիկ տարվա 9 ամիսներին բանկերի շահույթը կազմել է մոտ 307.3 մլրդ դրամ։
Հայաստանի բանկերի համախառն ակտիվները 30.09.2025թ. դրությամբ կազմել են 11.97 տրլն դրամ (20.15%–ի աճ՝ նույն եռամսյակի համեմատ), պարտավորությունները՝ 9.94 տրլն դրամ (20.09%–ի աճ), ընդհանուր կապիտալի ծավալը՝ 2.03 տրլն դրամ (20.44%–ի աճ)։ ($1 – 381.76 դրամ)