ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) ղեկավար Դանիել Ազատյանն այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է կրիպտոարժույթների շուկայում տիրող իրավիճակին և բանկային համակարգի պատրաստվածությանը:
Նա հայտնեց, որ 2-3 բանկ նախատեսում է ունենալ առանձին լիցենզիա, որպեսզի կարողանան սպասարկել այդ գործարքները։
«Մենք առաջիկա տարիներին պետք է ադապտացիայի շրջան անցնենք, կարգավորումներն ուսումնասիրենք, այդ կարգերով աշխատենք, որպեսզի տեսնենք հետագայում ինչ փոփոխություններ կարող են լինել», – ասաց Ազատյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Նրա խոսքով՝ բանկերը շատ լավ հասկանում են, որ պետք է տեխնոլոգիական զարգացումներ լինեն, հասարակությունը, շուկան և բիզնեսները փոփոխությունների են ենթարկվելու, և բանկերն իրենց հերթին պետք է պատրաստ լինեն այդ փոփոխություններին։
«Բանկերը պատրաստ են կրիպտոաշխարհի նորամուծություններին, գիտակցում են, որ այդ նորամուծությունները վաղ թե ուշ լինելու են, գիտակցում են նաև ռիսկերը», նշեց Ազատյանը։
ՀԲՄ ղեկավարը հավելեց, որ այս փուլում բանկերի գործունեությունը որոշակիորեն զսպված է ինչպես Կենտրոնական բանկի կողմից, այնպես էլ իրենց ներքին զսպվածության շնորհիվ, որպեսզի թույլ տան շուկայի այլ մասնակիցներին գործունեություն իրականացնել։
«Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքը Հայաստանում ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին։ Այն սահմանում է ընկերությունների համար նվազագույն կապիտալի շեմեր և շուկա մուտք գործելու պայմաններ, հաճախորդների միջոցների պաշտպանության վերաբերյալ հաշվետվությունների ներկայացման և կրիպտոակտիվների շուկայում չարաշահումների կանխարգելման պահանջներ։
Օրենքը նախատեսում է նաև այնպիսի կարգավորման մեխանիզմներ, որոնք շուկա մուտք գործելու հնարավորություն են տալիս միայն վստահելի և թափանցիկ ընկերություններին, ինչն անհրաժեշտ նախապայման է կրիպտոակտիվներ ձեռքբերողների իրավունքները պաշտպանելու և այս շուկայի նկատմամբ հանրության վստահությունը բարձրացնելու տեսանկյունից։