Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարը հունվար-մարտին կազմել է մոտ 1,4 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարն այս տարվա հունվար-մարտին կազմել է ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ծավալի 62,1 տոկոսը կամ մոտ  1 357,7 մլն դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում:
Միաժամանակ ըստ տեղեկատվության՝ Հայաստանում գործող բոլոր ութ ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը հունվար-մարտին կազմել է շուրջ 2,2 մլրդ դրամ:
Ըստ տվյալների՝ ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարի ծավալով առաջին տեղում է Ռոսգոսստրախ-Արմենիա ապահովագրական ընկերությունը՝ մոտ 676,2 մլն դրամ վճարով: Նրան են հետևում Ինգո Արմենիան՝ ավելի քան 418 մլն դրամ և Ռեսոն՝ ավելի քան 263,5 մլն դրամ:
Միաժամանակ առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցումների հայտերի թիվը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է շուրջ 6791 հայտ:
Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման ինստիտուտը Հայաստանում գործում է 2011 թ.-ի հունվարի 1-ից: 2006 թ.-ի հունվարի 1-ից հանրապետության ապահովագրական շուկան վերահսկում է ՀՀ ԿԲ-ն, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկողության համակարգը:
Հայաստանի ապահովագրական  ընկերությունների ընդհանուր ակտիվները 2011 թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են ավելի քան 31,6 մլրդ դրամ, հայկական ապահովագրական ընկերությունների համախառն պարտավորությունները՝ 16,7 մլրդ դրամ, իսկ ընդհանուր կապիտալը՝ 14,9 մլրդ դրամ: ($1-392,49 դրամ):  -0-