Fitch- ը կարող է վերանայել ԱՄՆ-ի սուվերեն վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Fitch վարկանիշային գործակալությունը կարող փոխել ԱՄՆ–ի սուվերեն վարկանիշը «հնարավոր բացասական գործողությունների» ազդեցությամբ, եթե ամերիկյան իշխանությունները համաձայնության չգան սահմանված ժամկետում պետական ​​պարտքի սահմանաչափի վերաբերյալ, այս մասին գրում է banki.ru–ն` հղում անելով Fitch–ին։
«Եթե պետական ​​պարտքի սահմանաչափը չբարձրացվի մինչև, այսպես կոչված, «X օրը», Fitch- ը կվերանայի ԱՄՆ-ի սուվերեն վարկանիշը, որը կարող է հանգեցնել բացասական հետևանքների», – ասված է հայտարարության մեջ:
Ընդ որում գործակալությունը նշում է, որ կառավարության աշխատանքի հնարավոր կասեցումը, որը տեղի կունենա, եթե կոնգրեսը չբարձրացնի պարտքի սահմանաչափը, չի ազդի ԱՄՆ-ի սուվերեն վարկանիշի վրա:
«Կառավարության աշխատանքի դադարեցումն անմիջական ազդեցություն չի ունենա ԱՄՆ-ի «ААА» վարկանիշի վրա, սակայն ցույց կտա, թե ինչպես են քաղաքական տարաձայնությունները խնդիրներ ստեղծում բյուջետային գործընթացի համար», – նշել են Fitch-ում:
Եթե ​​սահմանաչափը չբարձրացվի մինչև սեպտեմբերի 29-ը, պետական ​​կառույցները կմնան առանց ֆինանսավորման: Բացի այդ, դա կարող է հանգեցնել ֆոնդային շուկայի փլուզման և տոկոսադրույքների աճին, ինչը կհանգեցնի ռեցեսիայի: Հաշվի առնելով կոնգրեսի ամառային արձակուրդը, որն ավարտվում է սեպտեմբերի 5-ին, երկու պալատները 10 աշխատանքային օրից քիչ ավելի ունեն որոշում կայացնելու համար:
Ներկայում ԱՄՆ-ի պետական ​​պարտքը մոտենում է 20 տրիլիոն դոլարի, ինչը գերազանցում է երկրի ՀՆԱ-ի 100 տոկոսանոց ցուցանիշը: -0-