ԿԲ նախագահը չի բացառել ներդրումային բանկերի համար լիզենցիա տրամադրելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը չի բացառել, որ հետագայում կարող է ներդրումային ուղղվածության բանկերի համար լիցենզիա տրամադրելու հնարավորություն առաջանալ, սակայն ձեռնպահ է մնացել կոնկրետ ժամկետներ նշելուց։
«Հիմա կոնկրետ ժամկետներ դժվար է նշել, բայց մենք արդեն ունենք հայեցակարգային մակարդակի փաստաթղթեր, որոնք պատրաստ են քննարկման», – ասել է նա երեքշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Այս կապակցությամբ Գալստյանը պարզաբանել է, որ եթե կարգավորող մարմինը թույլ տա նոր դերակատարների մուտքը բանկային հատված, օրինակ՝ եթե ներդրումային ընկերությունները լրացուցիչ ծառայություններ մատուցելու հնարավորություն ստանան, ապա ԿԲ-ն պետք է վստահ լինի, որ ներդրումային ծառայություններն ունեն նույն որակը փողերի լվացման դեմ պայքարի մասով, ինչը կա գործող բանկերում։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ԿԲ մուտքագրվել են թվային բանկերի գրանցման հայտեր, կարգավորող մարմնի ղեկավարը նշել է, որ այդ տեսակի լիցենզիա դեռևս չկա։
«Հիմա մենք քննարկում ենք տարբերակներ, որպեսզի մեր լիցենզիաներն ունենան «լեգո-կառուցվածք», և այդ դեպքում, կարծում եմ, հնարավոր է, որ ֆինանսական հատվածում նոր խաղացողներ հայտնվեն», – հավելել է նա։
Հայաստանում այսօր գործում է 17 բանկ։ «ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշի տվյալներով, որոնք հիմնված են հայկական բանկերի հաշվետվությունների վրա, Հայաստանի բանկերի համախառն ակտիվները 30.09.2025թ. դրությամբ կազմել են $11.97 տրլն դրամ (20.15% աճ՝ 2024 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ)։ ($1 – 381.76 դրամ)