ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Մեր բանկային համակարգը, տարբեր սթրես-սցենարներով իրականացված սթրես-թեստերի արդյունքում գնահատվում է կայուն և բավականին կապիտալացված։
Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) ղեկավար Դանիել Ազատյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
«2.2 տրիլիոն դրամ միայն բանկերի սեփական կապիտալն է կազմում, և իրացվելիության ցուցանիշները նույնպես գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Կարող ենք ասել, որ վերջին տարիներին կամ երբևէ բանկային համակարգը իր գործունեության ընթացքում ֆինանսական կայունության այսպիսի բարձր ցուցանիշներ չի ունեցել, ինչպես հիմա է» – ասաց Ազատյանը։
Նրա խոսքով ՝ սա թույլ կտա ինտեգրվել միջազգային շուկաներին, որը լրացուցիչ կայունություն կհաղորդի բանկային համակարգին՝ բերելով նաև որոշակի այլ ռիսկեր։
«Գեոպոլիտիկ առումով ես կարող եմ ասել, որ տնտեսական ակտիվությունը, որը տեսականորեն և, կարծես թե, գործնականորեն նախատեսվում է TRIPP ծրագրի շրջանակներում, կարող է շատ մեծ դրական ազդեցություն ունենալ։ Մեզ պետք չէ շատ մեծ սպասելիքներ ունենալ բանկային համակարգի կոնտեքստում, բայց, այնուամենայնիվ, մեր բանկերը պատրաստ կլինեն սպասարկել», – նշեց Ազատյանը։
Ըստ ՀԲՄ ղեկավարի՝ այս ծրագիրը թույլ կտա լրացուցիչ միջազգային հեղինակավոր բանկեր ներգրավել հայկական բանկային շուկա։