Հայաստանի բանկային համակարգի շահույթն ինը ամիսների ընթացքում աճել է 18,4%-ով՝ հասնելով 24,5 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթն ընթացիկ տարվա ինը ամիսների արդյունքում կազմել է շուրջ 24,5 մլրդ դրամ՝ 2010 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի 20,7 մլրդ դրամի դիմաց՝ ապահովելով 18,4 տոկոսով աճ, հաղորդվում է ՀՀ ԿԲ «2011թ.-ի ինը ամիսների ընթացքում ՀՀ տարածքում գործող բանկերի գործունեությունը» տեսությունում:
Ըստ ԿԲ տվյալների՝ մինչև հարկերի վճարումը բանկերի ստացած շահույթի ծավալը կազմել է շուրջ 31,4 մլրդ դրամ (2010թ.-ի ինը ամիսների ընթացքում՝ 26,1 մլրդ դրամ):
Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում հայկական բանկերի տոկոսային եկամուտների ծավալը կազմել է շուրջ 127,2 մլրդ դրամ՝ 58,4 մլրդ դրամ տոկոսային ծախսերի դեպքում: Միաժամանակ բանկերի ոչ տոկոսային եկամուտները կազմել են 34,8 մլրդ դրամ՝ 57,7 մլրդ դրամ ոչ տոկոսային ծախսերի դեպքում:
ԿԲ տեսության համաձայն՝ ընթացիկ տարվա ինը ամիսների արդյունքում բանկերի զուտ տոկոսային եկամուտները կազմել են ավելի քան 68,7 մլրդ դրամ (2010թ.-ի նույն ժամանակահատվածի 56 մլրդ դրամի դիմաց), իսկ զուտ ոչ տոկոսային եկամուտները՝ մինուս 22,8 մլրդ դրամ (2010թ.-ի ինը ամիսների մինուս 21,6 մլրդ դրամի դիմաց):
Միաժամանակ բակերի կողմից հնարավոր կորուստների համար 59,4 մլրդ դրամ գումարի չափով պահուստ կատարված կրճատումների, ինչպես նաև պահուստից 44,9 մլրդ դրամ միջոցների վերադարձի արդյունքում զուտ կրճատումները կազմել են 14,5 մլրդ դրամ (2010թ.-ի ինը ամիսների ընթացքում 8,3 մլրդ դրամի զուտ կրճատումների դիմաց):
2011թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ՝ բանկերի չտեղաբաշխված կուտակային հաշվեկշռային շահույթի ծավալը կազմել է 81,6 մլրդ դրամ: