ՎԶԵԲ-ը 5 մլն եվրո կհատկացնի Երևանի մետրոյի վերակառուցման ծրագիրը շարունակելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /Նովոստի-Արմենիա/. Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը 5 մլն եվրոյի չափով վարկ կհատկացնի մայրաքաղաքի մետրոյի վերակառուցման և վերազինման աշխատանքների շարունակականությունն ապահովելու համար, հաղորդում է քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունը:
Համապատասխան համաձայնագիրը նախօրեին ստորագրել են Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունը և «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ն: Բացի ՎԶԵԲ-ի 5 մլն եվրո վարկից, ծրագիրը կհամաֆինանսավորվի նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից 5 մլն եվրո և նույնչափ գումարով Եվրոպական միության կողմից ներդրումային դրամաշնորհով:
Պայմանագրի ստորագրումը նախատեսում է մետրոյի վերականգնման ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը: Ծրագրի երկրորդ փուլի հիմնական շեշտը կդրվի մետրոյի թունելներում ջրահեռացման խնդրի լուծման վրա, միաժամանակ ապահովելով էլեկտրաէներգիայի էական խնայողություն: Ծրագրի կարևոր բաղադրիչ է նաև շարժակազմերի արդիականացումը:
Ծրագրի առաջին փուլը ևս ֆինանսավորվել է ՎԶԵԲ-ի, ԵՆԲ-ի և ԵՄ-ի կողմից ընդհանուր 15 մլն եվրոյի չափով 2010 թ.-ին` մետրոյի կայունությունը, էներգաարդյունավետությունը և անվտանգությունը բարելավելու նպատակով:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը վստահելի և լուրջ գործընկեր է Երևանի քաղաքապետարանի համար և համոզմունք է հայտնել, որ երկուստեք ծրագրերը  կշարունակվեն առաջիկայում ևս ու կընդգրկեն քաղաքային  տնտեսության այլ ոլորտներ:
«Մետրոն մայրաքաղաքի կարևոր տրանսպորտային միջոցներից մեկն է, և Երևանի մետրոպոլիտենը գտնվում է քաղաքապետարանի մշտական ուշադրության կենտրոնում: Մենք շատ ենք կարևորում այս ծրագրի իրականացումը, որով առաջին հերթին մեր բնակիչների անվտանգության խնդիրներն ենք լուծում»,- ասել է  Մարգարյանը:
ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգն իր հերթին կարևորություն տալով երևանյան քաղաքապետարանի հետ համագործակցությանը և շնորհակալություն հայտնելով համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար, պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու քաղաքային տնտեսության մյուս ոլորտների համատեղ նախագծերը:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը հիմադրվել է 1981թ.-ին, ներկա պահին գործում է մետրոյի տասը կայան: Մետրոպոլիտենի բոլոր գծերի ընդհանուր երկարությունը կազմում է 13,4 կմ: -0-