Ոսկու գնման գինը Հայաստանում նախորդ շաբաթ նվազել է 1,2 %–ով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ոսկու գնման արժեքը հուլիսի 18–ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում մեկ գրամի դիմաց կազմել է 18895,32 դրամ, ինչը նախորդ ժամանակահատվածի համարժեք ցուցանիշից պակաս է մոտ 1,2 տոկոսով կամ 231,26 դրամով։
Միաժամանակ, ոսկու բացթողնման արժեքը սահմանվել է 20538,39 դրամ` նվազելով 1,2 տոկոսով կամ 551,37 դրամով:
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նշված ժամանակահատվածում սահմանված են մեկ գրամ քիմիապես մաքուր մետաղի գնման և բացթողնման հետևյալ գները (պետական ստանդարտին համապատասխան ձուլակտորի համար)` արծաթ` գնման գին` 286,41 դրամ (3,96 դրամի աճ), բացթողնման գին` 311,32 դրամ (4,31 դրամի աճ), պլատինում` գնման գին` 15382,05 դրամ (277,27 դրամի աճ), բացթողնման գինը` 16719,62 դրամ (301,38 դրամի աճ), պալադիում` գնման գինը` 8943,26 դրամ (434,76 դրամի աճ), բացթողնման գինը` 9720,93 դրամ (472,565 դրամի աճ) ($1 – 476,15 դրամ)։ -0-