Հայաստանի ամենահիփոթեքային բանկերի հնգյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությունը հրապարակում է Հայաստանի առևտրային բանկերի հիփոթեքային պորտֆելի 2017 թվականի առաջին 9 ամիսների ռենկինգը:
Հայկական առևտրային բանկերը տրամադրում են հիփոթեքային վարկեր ինչպես սեփական միջոցների հաշվին, այնպես էլ պետական ծրագրերի շրջանակում։ Բանկերի եռամսյա հաշվետության համաձայն, հիփոթեքային վարկերի ծավալը 2017 թվականի ինն ամիսների ընթացքում կազմել է 199,4 մլրդ դրամ։
Հիփոթեքային պորտֆելի առաջին հնգակում են` Արդշինբանկը, Կոնվերս Բանկը, Ամերիաբանկը, Արարատբանկը և «HSBC Բանկ Հայաստանը»–ը։ Առաջատար հնգյակի հիփոթեքային վարկերի ծավալը կազմել է բանկային համակարգի հիփոթեքային պորտֆելի ամբողջ ծավալի 53,2%–ը կամ 106,2 մլրդ դրամ։
«ԱՌԿԱ»–ի ռենկինգի առաջին հորիզոնականը 2017 թվականի 9 ամիսների արդյունքներով զբաղեցրել է Արդշինբանկը։ Բանկի հիփոթեքային պորտֆելը հաշվետու ժամանակաշրջանում կազմել է 28,8 մլրդ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 21,5 տոկոսով։
Ռենկինգի երկրորդ հորիզոնական է զբաղեցրել է Կոնվերսբանկը, որի հիփոթեքային պորտֆելը սեպտեմբերի վերջի տվյալներվ կազմել է 26 մլրդ դրամ` ավելանալով 25,6 տոկոսով։
Երրորդ հորիզոնականն «ԱՌԿԱ»–ի ռենկինգում զբաղեցնում է Ամերիաբանկը, որը 2017 թվականի 9 ամիսների արդյունքներով ավելացրել է հիփոթեքային պորտֆելը 14,3 տոկոսով` մինչև 22,3 մլրդ դրամ։
Չորրորդ հորիզոնակում է Արարատբանկը։ Բանկի հիփոթեքային պորտֆելը հաշվետու ժամանաշրջանում կազմել է 15,5 մլրդ դրամ (անկում 1,89%–ով),
Հինգերորդ հորիզոնականում է «HSBC Բանկ Հայաստան»–ը, որի հիփոթեքային պորտֆելը երրորդ եռամսյակի վերջում կազմել է 13,3 մլրդ դրամ` կրճատվելով 11,3 տոկոսով։
Ինչպես երևում է ՀՀ Կենտրոնական Բանկի վերջին տվյալներից, հիփոթեքային վարկի միջին տոկոսադրույքները օգոստոսի վերջին կազմել է 11,8 տոկոս դրամ, իսկ դոլարով արտահայտված` 10,8%։
Հիփոթեքային պորտֆելի մեծության բանկի ռենկինգի աղբյուր է հանդիսացել «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերը»տեղեկագիրը։
Բանկերի հնգյակն ըստ հիփոթեքային վարկավորման
Բանկեր 31.12.2016 г.
հազ.դրամ
30.09.2017 г.