Հոկտեմբերին ամսվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքն աճել է 4,5%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 նոյեմբերի./ԱՌԿԱ/. 2023 թվականի հոկտեմբերին, նույն տարվա սեպտեմբերի համեմատ, սպառողական գները և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքն աճել են 0.3%-ով և 4.5%-ով (դոլարն արժևորվել է)։ Այս մասին են վկայում Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության տվյալները։
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների 2% անկում, իսկ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքն աճել է 2.5%-ով։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում Հայաստանում գրանցվել է սպառողական գների 6%-ով աճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 17%-ով նվազում։
2023 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 404,3 դրամ, ինչը 0,4 տոկոսով գերազանցում է 2022 թվականի հոկտեմբերի համապատասխան ցուցանիշը (402,7 դրամ)։-0-