ՌԴ–ից  Հայաստան 2024թ․–ին կատարված դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքի ցուցանիշը նվազել է 52,3%–ով․ Ֆիննախ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ 2024 թվականի հունվար-դեկտեմբերին դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքը նվազել է 34,8%-ով, մինչդեռ Ռուսաստանի Դաշնությունից անկումը կազմել է 52,3%, իսկ այլ երկրներից՝ 3,5%: Այս մասին ասված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Մակրոտնտեսական զարգացումների ակնարկ․ դեկտեմբերի 2024» զեկույցում։
«Անցյալ տարվա դեկտեմբերին տարեկան կտրվածքով ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքը նվազել է մոտավորապես 5,6%-ով, մինչդեռ այլ երկրներից գրանցվել է 2,5%-ով աճ»,- նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ 2024 թվականի դեկտեմբերին արտերկրից Հայաստան ոչ առևտրային փոխանցումների զուտ ներհոսքը, 2023 թվականի դեկտեմբերի համեմատ, նվազել է 1,1%-ով։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով արտերկրից ֆիզիկական անձանց անունով ստացված անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը 2024 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 1,51 մլրդ դոլար՝ 2023թ․–ին գրանցված 1,65 մլրդ դոլարի դիմաց։