ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանն այսօր կայացած ասուլիսում անդրադարձել է զեղծարարություններին և ներկայացրել դրա դեմ իրականացվող քայլերը։
ՀԲՄ նախագահը շեշտել է, որ ցանկացած գումար՝ լինի դա 1 դրամ, թե 1 միլիոն դրամ, էական է հաճախորդի համար։
«Բոլոր այն մարդիկ, որոնք պնդում են, որ զեղծարարության զոհ են դարձել և դիմել են իրավապահ մարմիններին, բանկերը վերադարձրին իրենց գումարները, այսպես ասած՝ փոխառություն տրամադրեցին, անտոկոս, մինչև գործի քննության ավարտը», -նշեց Ազատյանը՝ նշելով, որ այս պահի դրությամբ խոսքը 100-120 միլիոն դրամի մասին է։
Ըստ ՀԲՄ նախագահի՝ վերջին 6 ամսվա դրությամբ թե՛ զեղծարարությունների քանակն է պակասել, և թե՛ նրանց մեթոդներն են փոխվել։
«Մենք ունենք այնպիսի զեղծարարություններ, որոնց մասին մարդիկ ոչ մի տեղ չեն ասում և թաքցնում են իրենց մեջ։ Այսինքն` ոչ բանկն է հետո իմանում, որ դա զեղծարարություն է, ոչ իրենք են ասում, որովհետև իրենք ինչ-որ մի պահի հասկանում են, որ իրենց մեղավորությունն է, խնդիրն է, կամ համարում են, որ ասելուց օգուտ չի լինի», -նշեց Ազատյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ այս տարի առաջին անգամ մեկնարկել է «Ապահով ֆինանսներ» իրազեկման մեծ արշավը։ Դրա շրջանակում գործում է «Դու մի ասա» կարգախոսը, որն ունի երկու նպատակ. առաջին՝ հորդորել մարդկանց չհայտնել իրենց գաղտնաբառերն ու անձնական տվյալները, և երկրորդ՝ ներկայացնել իրական պատմություններ, թե ինչպես են մարդիկ զեղծարարության զոհ դարձել։
ՀԲՄ նախագահը տեղեկացրեց, որ քարտին գումար փոխանցելու համար քարտի վրա գտնվող 16 նիշը և անուն-ազգանունը լրիվ բավական են և կոչ արեց որևէ կողմի չտրամադրել այլ տվյալներ, ինչպիսիք են օգտագործողի անվանումը կամ CVV կոդը, քանի որ դրանք արդեն թույլ են տալիս քարտից հետադարձ գործարքներ իրականացնել։
2025թ.-ին ՀՀ-ում բանկային զեղծարարության դեպքերը հաճախակի են դարձել, մասնավորապես՝ սոցիալական ցանցերում բանկերի անունից արված կեղծ հայտարարությունները՝ իբր վարկեր ստանալու համար։ Կենտրոնական բանկը քննարկել է որոշ նույնականացման պահանջների խստացման հարցը, մասնավորապես՝ առցանց վարկեր ստանալու դեպքում, այդ թվում՝ զեղծարարության ապահովագրության մեխանիզմի ներդնումը։