ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր առևտրային բանկերի վարկանիշը՝ 2024 թվականի արդյունքներով։
Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024 թվականին կազմել է 363,1 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի ստացված 225,7 մլրդ դրամի դիմաց՝ աճելով 60,9%-ով։ Հայաստանում գործող 17 բանկերից բոլորն աշխատել են բացառապես շահույթով։ Միաժամանակ 15 բանկերի շահույթըб նախորդ տարվա համեմատб աճել է 80,5%-ով, իսկ երեք բանկերի շահույթը նվազել է 0,7%-ով։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշային աղյուսակի համաձայն՝ շահույթով առաջատարների հնգյակում են Արդշինբանկը, Ամերիաբանկը, Ինեկոբանկը, Ակբա բանկը և IDBank-ը: Առաջին հնգյակին բաժին է ընկնում բանկային ամբողջ շահույթի 73%-ը կամ 266,1 մլրդ դրամը։
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալներով՝ Արդշինբանկը 2024 թվականին դարձել է երկրի ամենաշահութաբեր բանկը՝ պահպանելով առաջատարի դիրքերը։ Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 132,7 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականին ստացված 61,1 մլրդ դրամ շահույթի դիմաց (աճը՝ 117,2%)։
Երկրորդ տեղում է Ամերիաբանկը՝ 60 մլրդ դրամ շահույթով՝ 2023 թվականի վերջի 46,1 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 30,4%)։
Երրորդը Ինեկոբանկն է, որը 2024 թվականին ստացել է 29,2 մլրդ դրամի շահույթ՝ 2023 թվականի 26,4 մլրդ դրամի դիմաց (աճը՝ 10,8%)։
Չորրորդ տեղում Ակբա բանկն է՝ 28,4 մլրդ դրամ շահույթով, որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 0,1%-ով։
Լավագույն հնգյակը եզրափակում է IDBank-ը։ Բանկի շահույթը գրեթե համապատասխանում է նախորդ տարվա մակարդակին՝ 15,8 մլրդ դրամ (աճը 0․2%)։
Բանկերի շահույթի մասով վարկանիշը կազմելու համար աղբյուր է հանդիսացել «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկեր» տեղեկագիրը, որը կազմվում է Ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշներին համապատասխան հրապարակվող հայկական բանկերի հաշվետվությունների հիման վրա։
Այս տեղեկագիրը և գործակալության մյուս ինֆորմացիոն պրոդուկտները ձեռք բերելու համար խնդրում ենք դիմել մարքեթինգի բաժին (e-mail – [email protected]):