ԱԽՏ բորսաներն աճ են գրանցել Ճապոնիայի վիճակագրության ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/.  Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ֆոնդային հարթակները չորեքշաբթի` օգոստոսի 14–ի առուվաճառքները բացել են աճով` Ճապոնիայում մեքենաների և սարքավորումների ծավալների վերաբերյալ դրական վիճակագրության ֆոնին, վկայում են բորսաների տվյալները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ճապոնական Nikkei 225-ն առուվաճառքի առաջին րոպեներին աճել է 0.56 տոկոսով՝ մինչև 13943,97 կետ: Հարավկորեական  KOSPI-ն բարձրացել է 0,01 տոկոսով՝ հասնելով 1913,23 կետի: Ավստրալական S&P/ASX 200-ն նույնպես բարձրացել է` հասնելով  5160,90 կետի:
Պատվերների ծավալը մայիսի համեմատ նվազել է 2.7 տոկոսով, բայց 4.9 տոկոսով աճել է տարեկան կտրվածքով։ Վերլուծաբանները սպասում էին, համապատասխանաբար,  7–տոկոսանոց և 2.6–տոկոսանոց նվազում։ Ցուցիչների աճը պայմանավորված է նաև ճապոնական ԶԼՄ—ների` օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքի խթանման և հաջորդ տարվա գարնանը սպառողական հարկի հնարավոր բարձրացման հետևանքով վստահության ամրապնդման համար Սինձո Աբեի կառավարության կողմից կորպորատիվ հարկի հնարավոր կրճատման մասին հաղորդումներով։