Հայկական բանկերի 9-ամսյա շահույթը կազմել է 60.9 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական բանկերի շահույթն 9 ամիսների արդյունքներով, չորեքշաբթի լրագրողներին ասաց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, բանկերի շահույթը 2019 թվականի երրորդ եռամսյակում աճել է 0.8 տոկոսով կամ 177.1 մլն դրամով և հասել 22.5 մլրդ դրամի ցուցանիշի:
«Եթե դիտարկենք 10 տարվա կտրվածքով, ապա բանկերի շահույթը բավականին բարձր է, բայց պետք է այն ճիշտ դիտարկել կապիտալի հետ համեմատության համատեքստում: Այդ իմաստով հայկական բանկերի շահութաբերությունն այսօր կազմում է միջինը 10 տոկոս, ինչը զգալիորեն ցածր է 2011-2012 թվականների ցուցանիշից»,- ասաց Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, նմանատիպ ցուցանիշ է գրանցվել ակտիվների շահութաբերության ցուցանիշով, թեև դինամիկան աճի միտում է ցուցադրում:
Նա նշեց, որ, չնայած բանկերի բարձր շահութաբերության մասին ընդունված կարծիքին, Հայաստանի բանկային համակարգն այսօր սահմանային մարժայով է աշխատում:
ՀԲՄ ղեկավարը նշեց, որ մարժան նվազում է, ինչը պայմանավորված է բանկային համակարգի բարձր մրցակցությամբ, ծառայությունների որակի բարձրացման անհրաժեշտությամբ, նորարարություններով և ներդրումներով:
Նրա խոսքով, մարժայի նվազումն ազդում է բանկերի շահութաբերության վրա, ինչն անցանկալի է, քանի որ դա նույնպես բիզնես է և ներդրողի տեսանկյունից պետք է շահութաբեր լինի:
«60 մլրդ դրամի շահույթի ցուցանիշը բարձր է թվում, բայց կապիտալի և ակտիվների չափի հետ համեմատ չենք կարող ասել, թե այսօր բանկային համակարգը գրավիչ է ներդրումային տեսանկյունից»,- ասաց Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, դա լուծում է այն միֆը, թե բանկերը հսկայական շահույթով են աշխատում:
Միաժամանակ բանկիրը նշեց, որ այսօր դեպոզիտներում ներդնելը պակաս ռիսկային է և ավելի շահութաբեր, քան բանկային բիզնեսում ներդնելը: