Fitch Ratings–ը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշը`մինչև «BB-»` «Կայուն» կանխատեսմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 նոյեմբերի./ԱՌԿԱ/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը (Long-term Issuer Default Rating IDR)` «B+»–ից մինչև «BB-»` «Կայուն» կանխատեսմամբ: Այս մասին նշվում է Fitch Ratings կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ։
2019թ.–ի մայիսին Fitch Ratings–ը հաստատել էր Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «B+» մակարդակում` «Դրական» կանխատեսմամբ։
Հայաստանի ինստիտուտները նպաստել են խաղաղ և կանոնակարգված քաղաքական անցմանը և կարողացել են ավելի շատ ամրապնդվել կառուցվածքային բարեփոխումների միջոցով։ Մեծամասնության կառավարությունը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք, ցուցադրել է իր հավատարմությունը կայուն և մակրոտնտեսական քաղաքականության ոլորտում, այդ թվում` կոռուպցիայի և մենաշնորհի դեմ պայքարն ու ինստիտուտների ամրապնդումը։ Հայաստանի կառավարման գծով ՀԲ ամփոփ ցուցանիշը զգալիորեն բարելավել է 2018թ.–ին` մինչև 46%` 2017թ.–ին գրանցված 42,2%–ի համեմատ, ինչն արտացոլում է էական բարելավում կոռուպցիայի վերահսկման մասով (32,7%–ից մինչև 42,8%), ինչպես նաև այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսիք են «Քաղաքական կայունությունը», «Կառավարման արդյունավետությունը» և այլն։
Չնայած արտաքին փոփոխականությանը, ներքաղաքական ցնցումներին ու արագ աճի շրջանին, Հայաստանը պահպանել է մակրոտնտեսական և ֆինանսական կայունությունը` հոկտեմբերին գրանցված 3,8%–անոց գնաճով, որը մնում է ԿԲ–ի թիրախային ցուցանիշից ցածր (4%):–0–