ՀՀ ԿԲ–ն մտադիր է շարունակել կոնսերվատիվ քաղաքականությունը գնաճի և վեաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հարցով արտառող զարգացումների բացակայության դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ Կենտրոնական բանկը մտադիր է շարունակել իր կոնսերվատիվ քաղաքականությունը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նկատմամբ արտառոց զարգացումների բացակայության պայմաններում։ Այս մասին ասել է կարգավորիչի ղեկավար Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին, թե ինչ քաղաքականություն է վարելու ՀՀ ԿԲ-ն 2024 թվականին վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հարցով։
Նա պարզաբանեց, որ ներկա անորոշության պայմաններում դժվար է կոնկրետ մեկնաբանություն տալ այս հարցով։
«Ես չէի ասի, որ մենք հիմա (օգտագործում ենք) Data Driven-ը (կառավարման որոշումների կայացում՝ մեծ տվյալների հիման վրա, խմբ.), բայց, այնուամենայնիվ, մեր քաղաքականությունը կախված է այն չեզոք տոկոսադրույքից, որի վրա ազդում են բազմաթիվ գործոններ։ Իսկ մեր քաղաքականության դիրքորոշումը՝ ավելի զսպող կամ ընդլայնող, կախված կլինի ընդհանուր միջավայրից։ Այս պահին, եթե որևէ արտառոց բան չպատահի, մենք կշարունակենք պահպանողական և զգույշ աշխատանքներ տանել, որպեսզի (միջնաժամկետ հեռանկարում, խմբ.) մոտենանք մեր թիրախային ցուցանիշին (գնաճին, խմբ.)»,- ասաց Գալստյանը։
Այս առնչությամբ նա նշեց, որ, չնայած բարձր գնաճային սպասումների կրճատմանը, այս գործընթացն ընթանում է դանդաղ տեմպերով, և անորոշության միջակայքը բավականին մեծ է։
«Այս պայմաններում մեր հիմնական նպատակներից մեկն այդ գնաճային սպասումների ամրագրումն է»,- ասաց ԿԲ ղեկավարը՝ պարզաբանելով, որ 2014-15թթ. փորձը հուշում է, որ դեզինֆլյացիոն քաղաքականությունը կարող է երկար տևել։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը դեկտեմբերի 12-ին իջեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0,25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 9,25%։ Սա վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հինգերորդ նվազումն է տարեսկզբից՝ այս տարվա հունիսի 13-ին Կենտրոնական բանկը սահմանել է 10,5 տոկոս՝ նվազեցնելով 0,25 տոկոսային կետով, օգոստոսի 1-ին՝ 0,25 տոկոսային կետով՝ մինչև 10,25 տոկոս, սեպտեմբերի 12-ին՝ 0,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 9,75%, իսկ հոկտեմբերի 31-ին՝ 0,25 տոկոսային կետով՝ մինչև 9,5%:-0-