Հայկական բանկերի վարկային պորտֆելը 2023թ․–ի դեկտեմբերի վերջին կազմել է 5,15 տրլն դրամ․ ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալը 2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 5,15 տրլն. դրամ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի վերջին գրանցված 4,21 տրլն դրամի դիմաց։ Նման տվյալներ են ներկայացված Հանրապետության կենտրոնական բանկի հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ ռեզիդենտներին տրված վարկերի ծավալը 2023 թվականի վերջին կազմել է 4,88 տրլն. դրամ (2022թ. դեկտեմբերին՝ 4 տրլն դրամ), իսկ ոչ ռեզիդենտներին՝ 269,8 մլրդ դրամ (2022թ. դեկտեմբերին՝ 204,5 մլրդ դրամ)։
Ռեզիդենտներին տրված վարկերի կառուցվածքում 3,21 տրլն. դրամը բաժին է ընկնում դրամային վարկերին, իսկ 1,67 տրլն. դրամ՝ արտարժույթով վարկերին: Ոչ ռեզիդենտներին տրամադրվել է 104,1 մլրդ դրամի դրամային վարկ, արտարժութային վարկերի ծավալը կազմել է 165,7 մլրդ դրամ։
Վարկերի թվում ռեզիդենտ ձեռնարկություններին տրամադրվել է 2,2 տրլն. դրամ, տնային տնտեսություններին՝ 2,4 տրլն. դրամ, ոչ առևտրային կազմակերպություններին՝ 11,1 մլրդ դրամ, այլ ֆինանսական կազմակերպություններին՝ 269,4 մլրդ դրամ։ ($1 – 404,21 դրամ)-0-