2024թ․–ի արդյունքում Հայաստանում գրանցվել է 1,5%–ի գնաճ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2024 թ. դեկտեմբեր 2023 թ. դեկտեմբերի համեմատ) կազմել է 1,5 տոկոս, ասվում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, ըստ ԱՎԿ-ի, դեկտեմբերին, նոյեմբերի համեմատ, գրանցվել է 1% գնաճ։
Միաժամանակ 2024 թվականի հունվար-դեկտեմբերին, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գներն աճել են 0,3%-ով։
Հայաստանի 2024 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 4% (±1,5%)։ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության այս տարվա երրորդ եռամսյակի հաշվետվության համաձայն՝ 2024 թվականի վերջին Հայաստանում գնաճը ակնկալվում էր 2,1-2 տոկոսի սահմաններում, 2025թ․-ի կանխատեսումը 4-3,2 տոկոս է, 2026թ.–ին՝ 4.2 -3.8%, 2027թ.-ին՝ 4%:
Համաշխարհային բանկն ակնկալում էր, որ 2024 թվականին Հայաստանում գնաճը կկազմի 3 տոկոս, 2025 թվականին՝ 3,5 տոկոս, իսկ 2026 թվականին՝ 4 տոկոս։ ԱՄՀ-ն կանխատեսել էր, որ 2024 թվականին Հայաստանում գները կաճեն 3,1 տոկոսով, իսկ 2025 թվականին՝ 3,7 տոկոսով։ ԱԶԲ-ի գնաճի կանխատեսումը 2024 թվականին կկազմի 0,8%, իսկ 2025 թվականին արագացում՝ մինչև 2,5%: Անցած տարվա արդյունքներով՝ ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում ակնկալում էր 1,5%–ի գնաճ: