ԶԵԱԲ-ը Հայբիզնեսբանկին 20 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԱԲ) և «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն համաձայնագիր են ստորագրել՝ Հայբիզնեսբանկին 20 միլիոն դոլարի վարկ տրամադրելու մասին, Հայաստանում ԶԵԱԲ-ի ներկայացուցչության բացման ժամանակ տեղեկացրեց բանկի վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովը:
«Այս վարկը կուղղվի հանրապետությունում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, ինչպես նաև առևտրային ֆինանսավորման նախագծերի իրագործմանը», – ասաց ԶԵԱԲ-ի վարչության նախագահը:
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն (մինչև 2006 թ.-ի օգոստոսը՝ «Հայինվեստբանկ») գրանցվել է 1991 թ.-ի դեկտեմբերի 10-ին: 2010 թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 115,8 միլիարդ դրամ, պարտավորությունները՝ 99 միլիարդ դրամ, սեփական կապիտալը՝ 16,7 մլրդ դրամ:  Կանոնադրական կապիտալը տվյալ ժամանակահատվածում կազմել է 13,45 մլրդ դրամ:
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ն ակտիվորեն վարկավորում է տնտեսության իրական հատվածի ընկերություններին, ինչպես նաև Հայաստանի փոքր և միջին բիզնեսի ընկերություններին: Բանկը 22 մասնաճյուղ ունի, սպասարկում է ավելի քան 30 հազար ֆիզիկական անձանց և 2 ընկերությունների ու ձեռնարկությունների:
Զարգացման եվրասիական բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2006 թ.-ի հունվարին Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից՝ մասնակից-պետությունների շուկայական տնտեսության զարգացմանը, նրանց կայուն տնտեսական աճին և փոխադարձ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման աջակցելու նպատակով։ Բանկի մասնակից-պետություններն են ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Հայաստանն ու Տաջիկստանը:
Այժմ ԶԵԱԲ-ի ներդրումային պորտֆելը բաղկացած է 20 նախագծերից Ռուսաստանում, Ղազախստանում և Տաջիկստանում և գերազանցում է 1,3 միլիարդ դոլարը:-0-